Na luzie > Rozmowy w toku

Jesli nie arch lub manjaro ,to co ?

<< < (3/5) > >>

Arristo:
OpenSUSE jest niestety obecnie mądrzejszy od użytkownika: to co zaplanowali developerzy, to ma być w systemie i od tego się nie uwolnisz. Przy każdej próbie aktualizacji zypper i Yast "uzupełniają" ci to co odinstalowałeś. Poza tym są problemy z instalacją sterowników do grafiki - po instalacji nvidia SUSE przestał działać w trybie graficznym (wersja 13.1).

A wracając do tematu, to ja zaczynałem od Auroxa (taka polska Fedora), potem przeszedłem na Fedorę, którą przez wiele lat darzyłem wielkim sentymentem i do której wracałem po testach kolejnych dystrybucji.
Co do Sabayona, to jego najnowsza wersja 15.2 ma "zabezpieczenia" - nie daje się zainstalować na dysku. Instalator nie dał się uruchomić w trybie graficznym, a jak próbowałem go uruchomić z polecenia na konsoli, to mi wyrzucał jakieś błędy i zamierał (to nie pierwszy raz, bo kiedyś go często instalowałem).

Co do OpenMandriva i ROSA, to obie dystrybucje są prowadzone przez tych samych developerów i obie są rolling release.

Stabilnego Debiana z paczkami pamiętającymi pierwszych Piastów szybko porzuciłem, bo lubię aktualne oprogramowanie. Wersja testowa tego systemu jest zaopatrzona w różne niespodzianki (przynajmniej na początku) i zdarzyło mi się usunąć wraz z osieroconymi pakietami prawie całe KDE.

Tak więc Jeśli nie Arch i Manjaro, to według mnie Fedora.

pavbaranov:

--- Cytat: Arristo w Luty 07, 2015, 09:45:00 ---OpenSUSE jest niestety obecnie mądrzejszy od użytkownika: to co zaplanowali developerzy, to ma być w systemie i od tego się nie uwolnisz. Przy każdej próbie aktualizacji zypper i Yast "uzupełniają" ci to co odinstalowałeś.

--- Koniec cytatu ---
Prawdopodobnie jest to kwestia zainstalowania w systemie tzw. meta-paczek (jak np. kde-meta itp.), które dociągną w istocie to co odinstalowane.

--- Cytat: Arristo ---Poza tym są problemy z instalacją sterowników do grafiki - po instalacji nvidia SUSE przestał działać w trybie graficznym (wersja 13.1).

--- Koniec cytatu ---
W pewnym momencie, na kernelu 3.18 wszystkie dystrybucje miały problemy z własnościowymi sterownikami NVidii, która po prostu nie dostarczyła kompatybilnego z tym kernelem rozwiązania. Jeśli zatem zainstalowany był w systemie nowszy kernel + sterowniki otwarte, a następnie użytkownik usiłował przejść na sterowniki nvidia, to niezależnie od systemu, jeśli tylko zależności na to zezwalały (a nikt w zasadzie nie przebudował tych sterowników, tak by ograniczyć wersję kernela do 3.17), to dowolny system szedł w rozwałkę. Niewielka tu wina OpenSUSE, a większa zwykle spóźniających się dostarczycieli własnościowych sterowników grafiki (dotyczy to również bowiem AMD).


--- Cytat: Arristo ---Co do Sabayona, to jego najnowsza wersja 15.2 ma "zabezpieczenia" - nie daje się zainstalować na dysku. Instalator nie dał się uruchomić w trybie graficznym, a jak próbowałem go uruchomić z polecenia na konsoli, to mi wyrzucał jakieś błędy i zamierał (to nie pierwszy raz, bo kiedyś go często instalowałem).

--- Koniec cytatu ---
Cena informacja, ale by była użyteczna, to musiałbyś jeszcze podać specyfikację komputera. Mi np. na ASUS K70AC (czyli platforma AMD) nigdy nie udało się tam zainstalować PCLOSa ;)

--- Cytat: Arristo[/quote ---Tak więc Jeśli nie Arch i Manjaro, to według mnie Fedora.

--- Koniec cytatu ---
Jedno trzeba dodać. W przypadku przejścia na nowe wydanie, częstokroć tutaj - szczególnie w wersji nie z Gnome3 - zaczyna się loteria: uda się bądź nie. Fakt jednak - coraz lepiej z Fedorą.

Arristo:
W Fedorze jest obecnie bardzo wygodne narzędzie fedup, które automatycznie aktualizuje system do kolejnej wersji.

A co do SuSe, to jeszcze nie było mowy o kernelu 3.18, kiedy system mi się rozleciał  ;D

Co do Sabayona, to jest obecnie nowa wersja 15.2.1 (bardzo rzadkie zjawisko) w której najprawdopodobniej naprawiono instalator, tak więc nie zależy to od modelu kompa.

pavbaranov:

--- Cytat: Arristo w Luty 09, 2015, 23:14:23 ---A co do SuSe, to jeszcze nie było mowy o kernelu 3.18, kiedy system mi się rozleciał  ;D

--- Koniec cytatu ---
Przyczyna jednak prawdopodobnie była taka sama.

--- Cytat: Arristo w Luty 09, 2015, 23:14:23 ---Co do Sabayona, to jest obecnie nowa wersja 15.2.1 (bardzo rzadkie zjawisko) w której najprawdopodobniej naprawiono instalator, tak więc nie zależy to od modelu kompa.

--- Koniec cytatu ---
Wydanie wersji 15.2.1 nie jest żadną rzadkością, a przyjętym przez Włochów sposobem wydawania obrazów ISO tej dystrybucji. Podobnie jak w Archu, są one wydawane co miesiąc. Cyfra "1" w trzeciej pozycji nazwy tego obrazu, oznacza po prostu, że jest to pierwszy, miesięczny obraz wersji 15.2, który zawiera nowe wersje programów, które zostały zaktualizowane w tym czasie. Opisana przez Ciebie przypadłość jest normalna i od czasu do czasu się zdarza.

Arristo:
Z tego co czytałem, SuSe słynie z problemów ze sterownikami do kart graficzncyh.

A co Sabayona, to z tego co pamiętam są wersje np. 15.1, 15.2, 15.3 itd. 15.2.1, to najwyraźniej poprawiona wersja 15.2. Możesz sprawdzić np. tutaj ftp://mirror.optusnet.com.au/sabayon/iso/monthly/ - jest wersja 15.1, 15.2 i 15.2.1

Kiedyś korzystałem z Sabayona i jeszcze trochę pamiętam :), a wersję 15.2.1 zaraz ściągnę i zobaczę ten instalator.
---------------------

Tak, jak myślałem naprawili instalator ;D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej