Autor Wątek: Odp: Nieco porządku z KDE  (Przeczytany 2943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Baron

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja +1/-0
  • Baron
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: LXQT; Openbox; Plasma5 - testowo - jako ciekawostka.
  • Distro: Arch Linux, Manjaro
  • GPU: Nvidia free
  • Kernel: 4.1.*-ck
Odp: Nieco porządku z KDE
« dnia: Marzec 28, 2015, 10:33:39 »
Boją się reakcji szerszej grupy osób na efekt finalny?

Uważam, że tej chwili jedynie ciekawscy lub odważni ludzie powinni instalować Plasmę. Rozważni czekają na poprawki. I mają rację, chyba że mają włączyć się jako testerzy w rozwój KDE, zgłaszać liczne nadal błędy itd. itp.

Przełączanie się  po awariach z wersji openGL 3 na OpenGL2 i odwrotnie, nie jest rozwiązaniem dobrym.

Najdotkliwszą dla mnie zmianą w Plasma5, jest zamordowanie najlepszego linuksowego panela, jaki cieszył mnie swoją stabilnością i funkcjonalnością w KDE4.

Nowy panel nie pozwala na dokowanie ikon programów spoza Qt5 i basta. Związane jest to ponoć z Waylandem, ale mam coraz większe wątpliwości co do jego pojawienia się w Plasma5. Może w jakiejś następnej wersji, chyba że tę długo będziemy  musieli 'rozwijać".

Instalacje dodatkowych pakietów do panelu, o których pisał Paweł, nie dają nic. Choć jeden z nich zdaje się pozwala na dokowanie programów opartych o Qt4. Chciałem mieć możliwie "waniliową" Plasma5, więc nie mogę sprawdzić. "Menedżer zadań tylko z ikonami", mógłby zastąpić tę niedogodność, ale nie istnieje lub nie działa w Plasma5.

Ja używam programu wmsystemtray. Jest to brzydkie małe okienko, umieszczone domyślnie w lewym górnym rogu pulpitu. Powinno ono dać się przenieść w inne miejsce pulpitu, np. w prawym dolnym powyżej panelu. Mi się to nie udało i zasłania dostęp do "skrzynki narzędziowej', którą dodajemy teraz aplety pulpitu. Aplety pulpitu i tak mi znikają po restarcie kompa, choć ustawienia pokazują, że są one aktywne, więc to nie problem ta skrzynka narzędziowa.

Mam taką wygodę na moim kompie, że posiadam trzy dyski, w tym jeden SSD na instalację systemów operacyjnych, których jest cztery. Windows7 tylko aktualizuję i dbam o jego kondycję, choć właściwie na tym moja praca na nim się kończy. Poza tym jest mój ulubiony Arch z KDE4 i Manjaro z KDE4 plus LXQT, gdyby coś się z Archem stało. Czwarty system jest zmienny i jest to miejsce na testowanie nowych wersji dystrybucji linuksa. Problemów z grubem nie mam, instaluję nowy grub na domyślnym dla testów dysku i po problemie. Teraz jest na testach Arch z Plasma5 i chyba go zatrzymam, aby zobaczyć, czy Plasma5 się zmienia na lepsze.

Ostatnio testowałem Sabayona i Calculate oparte na Gentoo oraz Kororę opartą na Fedorze. Plasma5 w nich albo nie występuje, albo w ogóle ma nie dać się zainstalować. Przedtem był OpenSUSE, który wypadł najlepiej z powodu dobrej obsługi Mariadb. Mam dużą kolekcję muzyki, zgrane wszystkie płyty winylowe i CD, nawet stare kasety magnetofonowe. Jest tego sporo w bezstratnym formacie. Do tego niezły sprzęt i kolumny, a w kompie karta muzyczna i korzystanie z tylko ALSY przy dobrej konfiguracji.

Systemy oparte o Gentoo, nie dają rady z importem kolekcji w Clementine, Amaroku i ostatnio mojej ulubionej Cantacie. Wyleciały. Podobnie było z Kororą. OpenSUSE dawał sobie radę, ale ogólnie był "męconcy".

Arch i Manjaro  importuje duże kolekcje bardzo szybko wszystkimi z w/w programów. Po tych testach oceniam Archa najwyżej, Debiana nie zamierzam testować, bo już kiedyś to przerabiałem.

Podsumowując, nie ma systemów idealnych, ale Arch działa najlepiej. Szczególnie wtedy, kiedy jest na nim KDE4.

Przeniosłem, bo nie ma to nic wspólnego z ogłoszeniami - pavbaranov

 
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2015, 10:57:19 wysłana przez pavbaranov »
Arch-anioł | Linux Register User: #488090

pavbaranov

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 848
  • Reputacja +25/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: KF5.16+Plasma5.4.95+KDEApps 15.11.80+git na KF5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Radeon free
  • Kernel: 4.3 (BFQ/CK/BLD/UKSM/+optymalizacje)
Odp: Nieco porządku z KDE
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2015, 11:17:39 »
Uważam, że tej chwili jedynie ciekawscy lub odważni ludzie powinni instalować Plasmę. Rozważni czekają na poprawki. I mają rację, chyba że mają włączyć się jako testerzy w rozwój KDE, zgłaszać liczne nadal błędy itd. itp.
Ale tak chyba winniśmy się właśnie zachowywać. Inna sprawa, że Plasma 5 nie jest ani bardziej, ani mniej problematyczna od Gnome 3.16, czy XFCE 4.12 :)
Przełączanie się  po awariach z wersji openGL 3 na OpenGL2 i odwrotnie, nie jest rozwiązaniem dobrym.
Problem występuje w poszczególnych konfiguracjach. Rozwiązaniem jest wyłączenie synchronizacji pionowej i nie trzeba się wówczas przełączać.
Najdotkliwszą dla mnie zmianą w Plasma5, jest zamordowanie najlepszego linuksowego panela, jaki cieszył mnie swoją stabilnością i funkcjonalnością w KDE4.
Panel w Plasma 5 jest taki sam jak w KDE4, tylko stosujący nowszą technologię. Stabilny jest i funkcjonalność ma taką samą jak w KDE4. Ma zdecydowanie lepszy system powiadamiania w tacce systemowej.
Nowy panel nie pozwala na dokowanie ikon programów spoza Qt5 i basta. Związane jest to ponoć z Waylandem, ale mam coraz większe wątpliwości co do jego pojawienia się w Plasma5. Może w jakiejś następnej wersji, chyba że tę długo będziemy  musieli 'rozwijać".
Nie jest to prawda. Bez problemu dodałem do panelu Kuser (to program oparty o KDE4 i na Qt4), jak i Firefox.
Jeśli chodzi o Waylanda i Plasmę 5, to... KWayland od samego początku jest częścią KF5. Qt5 jest przygotowane do obsługi od samego początku (zobacz np. Hawaii, które wykorzystuje właśnie ten framework). Eksperymentalne funkcje obsługi Waylanda w KWin już są wprowadzone. W Plasma 5.3 pojawią się dalsze ulepszenia w tym zakresie. Dostosowywanie KWin do Waylanda prowadzone jest bodaj już 2 rok i raczej na pewno wersja natywnie działająca w Waylandzie pojawi się gdzieś na przełomie roku. Nikt w zasadzie się nie spieszy, bo samo przejście na Waylanda jest raczej melodią około 2017 roku najwcześniej (chodzi mi o powszechność tego rozwiązania).

Instalacje dodatkowych pakietów do panelu, o których pisał Paweł, nie dają nic. Choć jeden z nich zdaje się pozwala na dokowanie programów opartych o Qt4. Chciałem mieć możliwie "waniliową" Plasma5, więc nie mogę sprawdzić. "Menedżer zadań tylko z ikonami", mógłby zastąpić tę niedogodność, ale nie istnieje lub nie działa w Plasma5.
To co piszesz, to akurat dziwne, bo z info na BBS wynika, że rozwiązania te działają. Przy czym nie jest to "instalowanie dodatkowych pakietów do panelu", a rozszerzenie funkcjonalności tacki systemowej, albowiem wszystkie inne frameworki (qt4, gtk2 i 3) stosują po prostu starszą technologię. Zwróć uwagę, że do tacki w Gnome 3 też nie dodam niczego z Plasma 5.
Nie jest prawdą, że "Menedżer zadań tylko z ikonami nie istnieje lub nie działa w Plasma 5". Jak najbardziej istnieje i działa. Właśnie sobie na niego patrzę, a Wy możecie sobie pooglądać to na zrzutach ekranów w stosownym wątku, które tam umieściłem.

Ja używam programu wmsystemtray. Jest to brzydkie małe okienko, umieszczone domyślnie w lewym górnym rogu pulpitu. Powinno ono dać się przenieść w inne miejsce pulpitu, np. w prawym dolnym powyżej panelu. Mi się to nie udało i zasłania dostęp do "skrzynki narzędziowej', którą dodajemy teraz aplety pulpitu. Aplety pulpitu i tak mi znikają po restarcie kompa, choć ustawienia pokazują, że są one aktywne, więc to nie problem ta skrzynka narzędziowa.
Jeśli chodzi o wmsystemtray, to zdaje się nie jest technologia z Plasmy 5. Miej zatem ewentualne "roszczenia" do jego twórców, by zostało to dostosowane do Plasma 5. Jeśli nie możesz tego przenieść - przenieś "skrzynkę narzędziową" (powiem tak: wiem, że się da, ale nie próbowałem tego).
Aplety pulpitu mam 2-3 (widok katalogu, notatki oraz - niekiedy - zegar analogowy) - nie znikają, zatem to jakieś ustawienia u Ciebie.

Ostatnio testowałem Sabayona i Calculate oparte na Gentoo oraz Kororę opartą na Fedorze. Plasma5 w nich albo nie występuje, albo w ogóle ma nie dać się zainstalować.
No niestety, w przypadku Sabayona i Calculate całe "nowe" KDE trzeba zbudować ze źródeł jak w Gentoo. W Gentoo ebuildy nowego KDE są. W przypadku Korory, o ile się nie mylę, można dodać repozytoria Fedory z Plasmą 5 - winno działać (zob.: https://community.kde.org/Plasma/Packages#Fedora)
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2015, 13:57:29 wysłana przez pavbaranov »

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
maho super-krasnale animezywioly nanashin oceana