Na luzie > Rozmowy w toku

Niekonsekwencja w Manjaro

(1/2) > >>

Arristo:
Zastanawiam się nad jedną rzeczą - otóż developerzy Manjaro zaczęli budować wersję 0.9 tego systemu. Od 22 marca wszystko tam zasnęło (wiem, bo używałem tego systemu) skończyło się na wersji pre5. Następnie okazało się iż od budują Manjaro-8.13 jest dev1 i od 15,17 kwietnia też wszystko ucichło. https://manjaro.github.io/.

Jak widać dwie sroki za ogon trudno utrzymać, ale po co na tę drugą się porwali?  ;D

pavbaranov:
Braku konsekwencji raczej nie widzę :) choć pytanie, by uzyskać odpowiedź z pierwszej ręki, należałoby zadać na forum.manjaro.org.
Obecne wydanie to 0.8.x, które jest sobie realizowane od czasu do czasu miewając zbiorcze zestawienia typu 0.8.12, czy 13. W systemach rolling release jest to co do zasady obojętne dla każdego, kto ma już taki system zainstalowany. Jedyną cechą tych wydań jest konieczność przeprowadzenia mniejszej aktualizacji po świeżej instalacji Manjaro. Każde z owych wydań "poprawkowych" ma swoją wersję dev, której wydanie się przeciąga zwłaszcza wówczas, gdy istnieją jakieś problemy z przeniesieniem paczek z testing do stable. Dzieje się tak w szczególności gdy np. trzeba poczekać na nowe wydania sterowników, które nie są kompatybilne z kernelem, czy Xami.
Wersja 0.9, to zupełnie inna para kaloszy. Nie wiem co ma przynieść wraz ze środowiskiem XFCE (chyba nic wielkiego), ale wersja KDE ma być pierwszą, która dostarczana będzie z Plasma 5. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta wersja ukaże się dopiero z końcem sierpnia, a najprawdopodobniej z początkiem września br. Dlaczego? Cóż do tej pory, nie ma oficjalnie wydanych tzw. kde-baseapps ani też dolphina. Powoduje to, że chcąc wydać system z w miarę pełnym środowiskiem, a w każdym razie takim, które dostarcza podstawowych dla środowiska graficznego elementów jak np. menedżer plików, jak również chcąc zachować w miarę możliwości pewną "czystość" toolkitową, Manjaro zdane jest na to co robią deweloperzy KDE. Zarówno dolphin, jak i kde-baseapps miały się ukazać wraz z KDE Applications 15.04, ale tak się nie stało i przeznaczone są do publikacji dopiero wraz z 15.08. Manjaro w wersji deweloperskiej próbuje to jakoś "łatać" budując aplikacje, które nie mają jeszcze oficjalnej wersji opartej o KF5, z GIT stosując przy tym zresztą PKGBUILDy czy to przygotowane, czy też wzorowane na KaOS. Pamiętajmy jednak, że nie są to wersje, które mają stabilne swoje wydania zdaniem deweloperów KDE. Manjaro zawsze twierdziło, że dostarcza stabilnych rozwiązań. Zatem wersji 0.9 można się będzie spodziewać, gdy:
- ukażą się podstawowe aplikacje KDE zbudowane na bibliotekach KF5 oraz oparte o Qt5,
- rozwiązane zostaną ewentualne problemy ze sterownikami, jakie mogą się wówczas przytrafić,
- (oraz, choć to moje wyłącznie zdanie) całość lub niemal całość systemu zostanie przebudowana z użyciem GCC 5.
Tak, czy inaczej, raczej nie spodziewałbym się jakiegokolwiek wydania 0.9 przed ukazaniem się KDE Applications 15.08 i po ich przetestowaniu. Obecna wersja 0.9pre, to jest jak sama nazwa wskazuje: pre, bardzo wstępna przymiarka do tego jak wyglądać w przyszłości ma nowe wydanie tej dystrybucji. W sumie wszystkich "standardowych" użytkowników Manjaro winna interesować wyłącznie wersja 0.8 oraz dbanie o jej bieżącą aktualizację. Pamiętać bowiem trzeba, że "wydania" Manjaro, to nie to samo, co wydania dystrybucji wydawniczych, jak *buntu, Debian, Fedora, OpenSUSE i inne oparte o cykl wydawniczy. Wersja 0.9pre jest wyłącznie dla osób, które chciałyby albo zobaczyć jak za jakiś czas może wyglądać Manjaro, albo dla tych, którzy chcieliby się wdrożyć w rozwój tego systemu. Dla innych winna być obojętna, a już na pewno nie nadaje się do codziennego używania. Ktoś, kto chciałby skorzystać z "dobrodziejstw" nowego środowiska rodem z KDE winien raczej wybrać Archa (w sumie, to nie widzę sensownej alternatywy).

Arristo:
Tylko że 8.13 to też plasma. Sam sobie możesz zobaczyć http://sourceforge.net/projects/manjarotest/files/0.8.13/kde/0.8.13-pre1/. Ja już sprawdzałem ale tylko Live, bo już mi się znudziły ciągłe instalacje.
A co do sterowników do nowych kerneli, to w Manjaro są do każdej ich nowej wersji i doskonale się spisują.

pavbaranov:
Nie chodzi o same kernele, ale o współistnienie kernela, Xów i sterowników. Cofnięcie Xów w pewnym momencie (w stosunku do testing), by zapewnić pracę Catalysta, było zresztą przyczyną rozstania się przeze mnie z Manjaro.
0.8.13 byłoby - wg mnie - bezsensem wydawać, jeśli mają tam być jeszcze KDE Applications 15.04 i Plasma 5.2.2. Być może chcą tu dorzucić 5.3 i 15.04.
0.9 ma być - jeśli dobrze rozumiem - pozbawiona (na ile się da) naleciałości z KDE4 (być wolna od nich), stąd też myślę, że dopiero wrzesień.
Tyle, że to czcze spekulacje :)

Arristo:
Właśnie o to mi chodzi, że 8.13 i 9.0 mają plasmę. Jak zabraliście się do wersji 9.0, to to zróbcie tę dystrybucję do końca, a nie twórzcie kolejnego jego klona ze wstecznym numerem.

A co do forum manjaro, to jak poprzednio - po angielsku nie gadam ;) Trochę rozumiem, ale nie na tyle, żeby z kimś korespondować, a tłumacza Google pozostawiam bez komentarza  ;D

Najnowszy Netrunner 15 też jest z plasmą.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej