Poradniki > Software

Plasma 5.3 i niefunkcjonalny showdesktop

(1/1)

pavbaranov:
Począwszy od Plasma 5.2.95, plazmoid showdesktop (pokaż pulpit) zdobył osobliwą "funkcjonalność". Po kliknięciu pokazuje pusty pulpit, nawet bez panelu i... nic dalej z tym nie da się zrobić. Przywrócenie w "normalny" (czyt. dotychczasowy sposób) okien jest niemożliwe. Nadto, przy uruchomionym (a jest on uruchomiony domyślnie) efekcie Window Aperture, okna "uciekają" w rogi ekranu i pozostają tam we fragmencie. W internecie nawet uzyskało to zabawną nazwę "one way ticket functionality" (funkcjonalność w jedną stronę).
Za całą sprawę odpowiada Thomas Lübking i jego sposób widzenia showdesktop. Buńczucznie nawet stwierdził, że obecna funkcjonalność jest zamierzona i nie ma powrotu do poprzedniej (czyli czegoś co sprowadzało się do minimalizacji okien do panelu). Być może to krok w dobrą stronę i coś w ogóle z tego wyniknie, ale jak na razie plazmoid ten nie ma żadnego sensownego zastosowania.

Rozwiązań jest kilka.
1. Nie stosować showdesktop. "Rozwiązanie", którym co do zasady nie jest, przynajmniej powoduje, że nie używamy niefunkcjonalnego plazmoidu.

2. Wraz z Plasma 5.3 pojawił się nowy skrypt KWin pn. MinimizeAll, który ma podobną funkcjonalność (nie taką samą), jak istniejące przez całe lata showdesktop. Uruchamiamy poprzez:

Ustawienia systemowe -> Zarządzanie oknami -> Skrypty Kwin i zaznaczamy MinimizeAll

Następnie musimy je przypisać jakiemuś skrótowi klawiszowemu) i stosować zamiast showdesktop.

3. Mimo wszystko okna dają się przywrócić i to jest pociecha. Naciśnięcie np. alt+f2 wywoła okno krunnera i jednocześnie przywróci okna. To jest tylko rozwiązanie awaryjne (być może inne skróty jak np. ctrl+esc również przywrócą okna), albowiem skonfudowani użytkownicy showdesktop w obecnej postaci najczęściej nie mogąc zrobić praktycznie nic z ukazanym czystym, wirtualnym pulpitem, wywoływali restart Plasmy, albo komputera (nie muszę mówić, że tracili wszelką pracę).

4. Możemy przywrócić choćby jedną funkcjonalność showdesktop (całe szczęście sprawa nie jest jeszcze przesądzona, że obecne rozwiązanie jest ostateczne), a mianowicie pokazywanie panelu po naciśnięciu ikony showdesktop.
Wpisujemy w konsoli:

--- Kod: ---kdeshell5 kwinrules
--- Koniec kodu ---
lub wchodzimy w Ustawienia systemowe -> Zarządzanie oknami -> Zasady okien
Wciskamy przycisk "Nowa"
Wciskamy "Wykryj właściwości okna" (zmieni się wygląd kursora myszy) i klikamy na panel.
Przechodzimy do zakładki "Rozmieszczenie i dostęp", zaznaczamy "Zawsze na wierzchu", z listy rozwijanej wybieramy "Wymuś" oraz zaznaczamy "Yes".
UWAGA: Po ustawieniu nie klikamy PPM na pulpicie, albowiem... panel zniknie. W tej sytuacji próbujemy powrócić np. tak jak opisałem w pkt 3.
Prawdopodobnie wykorzystanie możliwości w Zachowania Okien coś tu może zmienić, ale przyznam, że jeszcze nie wiem co. Nie mam czasu więcej siedzieć nad pomysłem Thomasa Lübkinga.

5. Kiedy zostaną wyrównane wersje GCC, które posłużyły do kompilacji KF5 oraz Plasma5, być może uda się nałożyć patche od ROSA, które przywróciły normalną funkcjonalność showdesktop.
Dostępne są tu:
https://abf.rosalinux.ru/import/plasma5-kdeplasma-addons/blob/rosa2014.1/kdeplasma-addons-5.3.0-showdesktop-minimize.patch
https://abf.rosalinux.ru/import/plasma5-kwin/blob/rosa2014.1/kwin-5.3.0-enable-minimizeall.patch
Sam Thomas Lübking również chyba się zreflektował, albowiem pojawiać się zaczęły jakieś commity w kwin, które choć trochę przywrócą być może funkcjonalność showdesktop (choć raczej wygląda na to, że wszystko idzie w kierunku minimizeall).
Rzeczony Thomas Lübking wprawdzie niby wytłumaczył co stało za obecnym rozwiązaniem showdesktop, ale raczej już nie pokazał jaką ma ono obecnie funkcjonalność, jak również czemu w ogóle służy.

EDIT:
Wraz z Plasma 5.3.1 została przywrócona funkcjonalność showdesktop. W dodatku pojawił się ciekawy wpis: https://sessellift.wordpress.com/2015/05/14/in-free-software-its-okay-to-be-imperfect-as-long-as-youre-open-and-honest-about-it/. Chapeau bas Panie Pfeiffer.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej