Poradniki > Tips & Tricks

Gwenview i wtyczki (KF5)

(1/1)

pavbaranov:
Wersja Gwenview z KDE4 przyzwyczaiła nas, że gdy mieliśmy zainstalowane w systemie libkipi, to umożliwiała nie tylko przeglądanie obrazków, ale również pewną nimi manipulację. Owe wtyczki dostarczały kipi-plugins wraz z libkipi. Gwenview z KDE Apps 15.04 takiej funkcjonalności nie oferuje, choć jest do tego przygotowane. Dzieje się tak dlatego, że został skompilowany w systemie, w którym nie ma wspomnianych wyżej wtyczek. Nie jest to jakaś złośliwość Arojasa. Po prostu, nowa wersja wymaga dla uruchomienia tej funkcjonalności zbudowania Gwenview w oparciu również o kipi, które zostało zbudowane z użyciem bibliotek KF5. Takich jeszcze - oficjalnie - nie ma.
Jeśli zatem ktoś chciałby uruchomić wtyczki w Gwenview, musi zainstalować kipi-plugins-frameworks-git, libkipi-frameworks-git z AUR wraz z wszystkim, czego sobie życzą, a następnie przekompilować lokalnie Gwenview.
Niestety, wersja wtyczek opartych o KF5 oferuje dość ubogą funkcjonalność w porównaniu z dotychczasowymi. Kompilujcie od czasu do czasu owe biblioteki, albowiem z tygodnia na tydzień oferują większą funkcjonalność.

PS: Nie podaję "sposobu" na instalację z AUR, czy przekompilowanie Gwenview, albowiem w różnych wątkach jest to tyle razy wałkowane, że sprawa winna być jasna. Jeśli będzie taka potrzeba - podam.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej