Autor Wątek: Usuwanie zbędnych pakietów z Archa  (Przeczytany 4948 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pavbaranov

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 848
  • Reputacja +25/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: KF5.16+Plasma5.4.95+KDEApps 15.11.80+git na KF5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Radeon free
  • Kernel: 4.3 (BFQ/CK/BLD/UKSM/+optymalizacje)
Usuwanie zbędnych pakietów z Archa
« dnia: Czerwiec 06, 2015, 23:52:39 »

Grzegorz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja +0/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: Xfce 4.12.0-MANJARO (Gtk 24.02.27)
  • Distro: ManjaroLinux 0.8.12 Ascella
  • GPU: Nvidia non-free
  • Kernel: manjaro Kernel: 3.16.7.8-1-MANJARO x86_64 (64 bit gcc: 4.9.2)
Odp: Usuwanie zbędnych pakietów z Archa
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2015, 07:56:30 »
Pozwoliłem sobie na przetłumaczenie tekstu za pomocą tłumacza Google , ale nie stety jego tłumaczenie nie jest czysto polskie.( plik odt  w załączniku)
Prośbę ( poprawę tłumaczenia )  motywuję tym iż jestem na bakier z jęz angielskim , a i innym użytkownikom Arch Linuxa może być użyteczny.
Grzegorz

pavbaranov

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 848
  • Reputacja +25/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: KF5.16+Plasma5.4.95+KDEApps 15.11.80+git na KF5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Radeon free
  • Kernel: 4.3 (BFQ/CK/BLD/UKSM/+optymalizacje)
Odp: Usuwanie zbędnych pakietów z Archa
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2015, 09:33:16 »
Jeśli chodzi o moje "moce przerobowe", to postaram się przetłumaczyć, ale musisz poczekać.
Inna sprawa, że to jest dość "zaawansowane" czyszczenie ze zbędnych pakietów, które warto wykonać po dość długim okresie działania systemu, przy wielu jego zmianach itp. Wymaga też pewnej wiedzy (może inaczej - świadomości tego, co robiliśmy w systemie) i jest czasochłonne.

Tak na szybko:
Andrea Scarpino: Czyszczenie instalacji Arch Linuksa.

Mamy wiosnę, a to zwykle czas wiosennych porządków. Dzisiaj zdecydowałem się przeczyścić swój stary komputer, na którym działa ta sama instalacja Arch Linuksa nieprzerwanie od 2007 roku.

Uwaga: całe zadanie wymaga nieco wiedzy o tym co w ogóle robi dany pakiet oraz dlaczego został zainstalowany w Twoim systemie. Możesz coś zepsuć, ale wg mojej opinii, w najgorszym przypadku będziesz zmuszony do zainstalowania ponownie pakietu później.

Rozpocząłem od stworzenia listy paczek, których nie zainstalowałem (samodzielnie):

$ pacman -Sqg base base-devel | sort -u > /tmp/essentials
$ pacman -Qqe | sort > /tmp/explicit
$ comm -13 /tmp/essentials /tmp/explicit > /tmp/unknown

Teraz przeczytaj plik /tmp/unknown i oznacz jako "zainstalowane jako zależność" każdy pakiet, którego nie instalowałeś lub po prostu nie znasz. Ten ostatni krok wymaga wiedzy co dany pakiet robi; pacman -Qi oraz pacman -Ql będą Ci pomocne. Aby oznaczyć pakiet jako zainstalowany jako zależność uruchom: # pacman -D --asdeps <pakiet>.

Teraz najbardziej szkodliwa część! Uruchom # pacman -Rscn $(pacman -Qqtd). To polecenie usunie wszystkie paczki zainstalowane jako zależności oraz wszystkie paczki potrzebne przez nie, bowiem zainstalowane jako zależności nie są już potrzebne bez nich samych. Nie spiesz się i przeczytaj dokładnie opis każdego pakietu, który masz zamiar usunąć.

W moim przypadku, nawet po tych wszystkich latach było to jedynie 14 pakietów... Jestem jednak bardzo ostrożny. Zwykle oznaczam jako zależności paczki, których dłużej nie używam i okresowo sprawdzam wynik polecenia pacman -Qqtd.

Teraz możesz również usunąć osierocone pliki ze swojego systemu poprzez użycie lostfiles (https://aur.archlinux.org/packages/lostfiles/). W rzeczywistości, # lostfiles > /tmp/lostfiles tworzy listę plików których właścicielem nie jest żaden pakiet, ale również wyłączy z tej listy coś, co jest dla Ciebie ułatwieniem.

Poprawka: jakiś użytkownik zasugerował mi by również sprawdzić wynik pacman -Qqttd (zauważ dodatkowe "t"); to polecenie również wskaże opcjonalne zależności. Dziękuję.

Miłych porządków.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2015, 08:40:42 wysłana przez pavbaranov »

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
truegaming oceana watahablackheart nanashin super-krasnale