Autor Wątek: [How To]Virtualbox - testowanie sprzętu na przykładzie karty Wi-Fi na USB  (Przeczytany 2926 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sir_lucjan

  • AUR-OR
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1327
  • Reputacja +11/-0
  • Nic nie działa, jak Polska cała!
    • Mój profil w AUR
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: Plasma 5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Intel
  • Kernel: linux-bfq-haswell
Przed zmianą dystrybucji warto sprawdzić, czy obsłuży ona poprawnie posiadany przez nas sprzęt. Nie musimy ryzykować instalowaniem systemu i liczeniem na cud, który może się nie wydarzyć. Lepiej dokładnie przetestować, niż potem żałować i narzekać "Jak ten XXX ssie".

Postanowiłem sprawdzić, czy posiadana przeze mnie karta Wi-Fi na USB - TP-LINK TL-WN722N wyposażona w układ Atheros Communications, Inc. AR9271 802.11n, będzie prawidłowo obsługiwana w systemie Arch Linux. Na laptopie z wbudowaną kartą Atheros problemów nie było - jednak na wszelki wypadek lepiej sprawdzić dwa razy. Uprzedzając stwierdzenie "Po kiego grzyba karta Wi-Fi na stacjonarnym, podepnij kabel i po sprawie" - niestety, podłączenie kabla w pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer, nie jest możliwe.

Ponieważ jestem z natury leniwy, w celu uproszczenia testów postawiłem na VB Bridge Linux.

Na początku powinniśmy sprawdzić, czy w Arch Linux mamy zainstalowany pakiet linux-firmware. Bez tego się nie obędzie - jeśli wybraliśmy "opcję na skróty" i zainstalowaliśmy Bridge Linux, to nie musimy się o nic martwić.

Podłączając moduł Wi-Fi do komputera i zaznaczając go w VB możemy się przekonać, że nie chce on działać - nie jest wykrywany przez Network Manager. Aby zmienić ten stan rzeczy, musimy zainstalować odpowiednie dodatki w systemie goszczonym.

1. Metoda podstawowa

Zakładając, że korzystamy z podstawowego kernela, musimy zainstalować

pacman -S virtualbox-host-modules
2. Metoda zaawansowana

W tej metodzie nauczymy korzystać się z Dynamic Kernel Module Support czyli w skrócie - z dkms.

a) zalecana wersja

W zasadzie musimy wykonać trzy kroki.

- zainstalować dkms oraz virtualbox-host-dkms

pacman -S dkms virtualbox-host-dkms
- zrestartować system

- wpisać polecenie

dkms install vboxhost/4.2.12
- zrestartować system

b) wersja dla leniwych

Dokładnie ten sam efekt można uzyskać wpisując jedną komendę:

dkms autoinstall -k WERSJA_KERNELA
Podłączając teraz urządzenie i "montując" je w VB okazuje się, że jest w pełni wykrywane przez system. Sieci bezprzewodowe są wykrywane, a uzyskanie połączenia z internetem nie stanowi najmniejszego problemu.

Oczywiście korzystanie z Wi-Fi na Virtualbox jest równie logiczne, jak kopanie dołu łyżeczką do herbaty. Test miał jedynie na celu wykazanie, czy inny system operacyjny bez problemu poradzi sobie ze sprzętem.
Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
[AUR]  [GitHub]

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
nanashin aldara super-krasnale maho watahablackheart