Poradniki > Software

[How To]Instalacja kerneli Ike Devoldera

(1/1)

sir_lucjan:
Jeśli szukamy alternatywy dla kernala dystrybucyjnego (nie ważne, czy to w Arch Linux czy w Manjaro) możemy zainteresować się kernelami oferowanymi przez jednego z Zaufanych Użytkowników w Arch Linux - mianowicie Ike Devoldera.  Kernele te są dostępne zarówno w formie binarek dostępnych w repo (głównie w repozytorium herecura-stable oraz w wersjach testowych w repo herecura-testing - jednak drugi przypadek nie jest regułą) jak i w postaci źródeł udostępnianych na githubie.

Repozytorium Herecura oferuje trzy kernele:

- linux-bede - BEDE jest skrótem oznaczającym BlackEagle Desktop Edition. (BlackEagle to pseudonim Ike Devoldera). Zwykle bazuje na najnowszym stabilnym kernelu - podobnie jak kernel dystrybucyjny w Arch Linux. W odróżnieniu od kernela dystrybucyjnego oferuje Timer Frequency 1000. Teoretycznie wyższe TF może powodować krótszą pracę na bateriach notebooków, z czym należy się liczyć. Domyślnym planistą I/O jest cfq - podobnie jak w kernelu dystrybucyjnym. Planista bfq nie jest dostępny. Dostępne są również dodatkowe moduły, takie jak sterowniki nvidia przygotowane do współpracy z linux-bede oraz virtualbox-guest/host-modules.

- linux-besrv - BESRV jest skrótem oznaczającym BlackEagle SeRVer Edition. Bazuje na jądrze w wersji lts - w tej chwili jest to linia 3.14, podobnie jak w kernelu linux-lts dostępnym w repozytorium Arch Linux. Podobnie jak linux-bede oferuje TF  1000.

- linux-grsrv - jak sama nazwa wskazuje, w tym kernelu użyto łatki Grsecurity.

Aby zainstalować kernele oferowane przez te repozytoria, wystarczy dodać odpowiedni wpis w /etc/pacman.conf:


--- Kod: ---[herecura-stable]
Server = http://repo.herecura.be/herecura-stable/$arch

--- Koniec kodu ---

Jeśli chcemy zainstalować nowszą wersję kerneli, możemy dodać repozytorium testing. Aktualnie (stan na dzień 13.08.2014) znajduje się tutaj linux-bede w wersji 3.16.


--- Kod: ---[herecura-testing]
Server = http://repo.herecura.be/herecura-testing/$arch

--- Koniec kodu ---

Aby zainstalować kernel, musimy wydać następujące polecenia:


--- Kod: ---pacman -Sy
pacman -S linux-nazwakernela
--- Koniec kodu ---

Lub w skrócie:


--- Kod: ---pacman -Sy linux-nazwakernela
--- Koniec kodu ---

Co musisz wiedzieć o linux-bede? Z pewnością to, że u jednych działa lepiej - u innych zaś gorzej. Aktualnie używam tego właśnie kernela i nie mogę narzekać - system jest responsywny, wstaje dość szybko, temperatury są niższe niż na kernelach oferowanych m.in przez repo-ck. Nie gwarantuję, że u innych będzie równie dobrze - przykładowo kolega pavbaranov zaobserwował mniejszą niż na innych responsywność. Decyzję o testowaniu musisz podjąć sam. Ja zdecydowałem się i póki co nie żałuję.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej