Arch-Like - nietypowy blog, nietypowe forum.

Poradniki => Software => Wątek zaczęty przez: sir_lucjan w Październik 31, 2014, 10:56:50

Tytuł: [How To]Wykorzystujemy SMT Nice podczas kompilowania.
Wiadomość wysłana przez: sir_lucjan w Październik 31, 2014, 10:56:50
Poradnik ten może być traktowany jako kontynuacja bądź uzupełnienie innego poradnika, do którego odnośnik zamieszczam poniżej:

http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,79.0.html

Na początku należy wyjaśnić czym jest SMT Nice. SMT Nice pojawiło się jako dodatek w patchu BFS/CK dla kernela 3.15, natomiast od 3.16 jest jego integralną częścią. SMT Nice poprawia funkcjonowanie technologii  Hyper-Threading - jest to technologia stosowana aktualnie w procesorach Atom, Core i3, Core i5, Core i7 oraz Xeon. Sprawdza się tylko i wyłącznie wtedy, gdy liczba wątków jest dwukrotnie większa od liczby rdzeni. Zatem jeśli posiadasz 2 rdzenie/4 wątki itp. możesz bez problemów skorzystać z dodatku który umieszcza w swoim patchu Con Kolivas. SMT Nice nie jest wcale nowym pomysłem Cona. Pierwowzór powstał ponad 10 lat temu!

http://lwn.net/Articles/73614/

Na początku sprawdzimy, czy nasz kernel posiada zaaplikowany patch:

[lucjan@archlinux ~]$ zgrep -i NICE /proc/config.gz
CONFIG_SMT_NICE=y

Kernele udostępniane przeze mnie w AUR domyślnie korzystają z SMT Nice, podobnie jak linux-ck zarówno w AUR jak i te z repo-ck.  Jeśli uzyskany przez Was wynik jest analogiczny do mojego, możecie bez problemu skorzystać z dobrodziejstw SMT Nice. Zakładając oczywiście, że posiadacie odpowiedni procesor :)

Korzystanie z SMT Nice jest bardzo proste. Podczas kompilowania wystarczy użyć komendy:

nice -19 makepkg -sric
Korzyści powinny być podwójne. Z jednej strony czas kompilacji powinien nieznacznie się skrócić, z drugiej obciążenie procesora również powinno być mniejsze. Zatem jeśli posiadamy kernel z patchem bfs/ck, możemy spróbować skorzystać z pełnych dobrodziejstw, jakie on niesie.