Arch-Like - nietypowy blog, nietypowe forum.

Wstęp => Ogłoszenia => Wątek zaczęty przez: pavbaranov w Czerwiec 04, 2015, 08:59:53

Tytuł: AUR4, czyli zróbcie backup tarballi z AUR przed sierpniem 2015
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Czerwiec 04, 2015, 08:59:53
Niebawem rozpocznie się migracja z obecnego AUR do nowego, opartego o GIT AUR4. Ten, który znamy, ostatecznie zostanie wyłączony na początku sierpnia br. Przeniesienie winno być bezbolesne dla użytkowników, ale... No właśnie jest jedno "ale". Raczej nie zostaną przeniesione pakiety oznaczone jako "orphaned". Nie wszystkie, ale przynajmniej część spośród nich jest jednak przez nas używana i są to prawidłowe skrypty, które z różnych przyczyn zostały porzucone przez ich twórców (zerknijcie choćby na ilość porzuconych, a prawidłowych, skryptów do sterowników urządzeń Brothera). Ze względu na to, że nie wiem jaki będzie ich los, proponuję ściągnąć sobie lokalnie te tarbale z AUR, których używamy, a które mają status orphaned. Tak na wszelki wypadek. Jeśli się pojawią w nowym AUR - nie będzie problemów. Jeśli nie, to lepiej mieć.
Tytuł: Odp: AUR4
Wiadomość wysłana przez: sir_lucjan w Czerwiec 04, 2015, 17:48:34
Pakiety do AUR zostaną przeniesione raczej wszystkie. Pewnie nie przeniosą porzuconych i nieaktualizowanych od ponad roku. Jeśli ktoś nie potwierdzi chęci dalszej opieki nad źródłami, to będzie mógł przejąć je ktoś inny. Wątpię, że nie przeniosą działających źródeł. Pewności rzecz jasna jednak nie ma, więc warto zrobić to, o czym pisał Paweł.
Tytuł: Odp: AUR4
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Czerwiec 04, 2015, 18:33:51
Lucek, to właśnie mówię - skopiujmy sobie, porzucone, ale działające pakiety. Np. w przypadku sterowników do Brothera dość popularnym sposobem jest porzucanie ich bezpośrednio po aktualizacji. Wg dotychczasowych informacji, pakiety porzucone, a takimi będą te brotherowe, nie będą automatycznie przeniesione do AUR4. Dla bezpieczeństwa, skopiujmy je.
Tytuł: Odp: AUR4
Wiadomość wysłana przez: beHemot w Czerwiec 06, 2015, 20:36:32
A jak to zrobić? Jakiś malutki, szybciutki przykładzik dla nowego zielonego użytkownika? Z góry dzięki :)
Tytuł: Odp: AUR4
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Czerwiec 06, 2015, 20:45:12
Wiele razy to pokazywane. Ba, nawet jest temat o yaourt.
Masz 2 możliwości:
1. wchodzisz na stronę AUR interesującej Cię paczki i ściągasz tarball (opcja w ramce po prawej stronie),
2. prościej:
yaourt -G <nazwa_paczki>Pierwsze ściąga tam, gdzie chcesz tzw. tarball, który potem trzeba rozpakować (jeśli chce się z niego skorzystać). Drugie w katalogu, w którym polecenie to jest wydane, tworzy katalog z rozpakowaną już zawartością tarballa o nazwie ściąganej paczki.
Załóżmy, że stworzymy sobie teraz katalog AUR i tam będziemy ściągać paczki, które są oznaczone jako orphaned. Najprościej jest je poznać w następujący sposób:
yaourt -SuaW jego wyniku otrzymamy coś takiego:
yaourt -Sua
brother-mfc-210c : Orphan
kcm-user-manager-git : Orphan
qfaktury : Orphan
qoauth-git : Orphan
quick-usb-formatter : Orphan
Foreign packages: - 98 / 98
W zasadzie powinniśmy mieć tutaj listę wszystkich "paczek" osieroconych, zarówno tych, które zainstalowaliśmy bezpośrednio, jak i tych, które są zainstalowane jako zależności. Teraz wystarczy w owym katalogu AUR wydać polecenie, które przedstawiłem wyżej:
yaourt -G <nazwa_aplikacji>które dokona ściągnięcia tzw. tarballa. I tyle. Kiedy będzie potrzeba skorzystania z niego, należy taki tarball rozpakować (w pierwszym przypadku) bądź przejść do odpowiedniego katalogu, sprawdzić PKGBUILD i ewentualnie go zaktualizować (jeśli zajdzie potrzeba powiemy jak), a następnie zbudować i zainstalować pakiet:
makepkg -sirc
PS: W zasadzie, przyszło mi do głowy, że jesteśmy w stanie zaoferować "przechwycenie" niezbędnych Wam paczek do POLAURa. Nie wiem, czy to dobry pomysł, ale jak na razie wszystko wskazuje na to, że to forum jakiś czas jeszcze trwać będzie.
Tytuł: Odp: AUR4, czyli zróbcie backup tarballi z AUR przed sierpniem 2015
Wiadomość wysłana przez: sir_lucjan w Czerwiec 10, 2015, 19:31:08
Mogę wysłać parę(naście) PKGBUILDÓW na AUR4 - możecie podawać listę. Niezwłocznie po przesłaniu porzuciłbym.
Tytuł: Odp: AUR4, czyli zróbcie backup tarballi z AUR przed sierpniem 2015
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Czerwiec 11, 2015, 07:03:50
Lucek, nie wiem, czy jest sens zaśmiecać AUR4, którego sens istnienia miał być m.in. taki, by oczyścić AUR właśnie z osieroconych projektów.
Tytuł: Odp: AUR4, czyli zróbcie backup tarballi z AUR przed sierpniem 2015
Wiadomość wysłana przez: sir_lucjan w Czerwiec 11, 2015, 17:05:33
Póki co przeniosłem linux-next-git.