Arch-Like - nietypowy blog, nietypowe forum.

Poradniki => Podstawy => Wątek zaczęty przez: pavbaranov w Październik 28, 2014, 11:26:15

Tytuł: Pozycja recovery w GRUB2
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Październik 28, 2014, 11:26:15
W Manjaro, w Arch, jak również we wszystkich systemach desktopowych opartych o Archa, gdy pojawia się GRUB są dwie pozycje; initramfs oraz fallback initramfs (chyba, że ktoś ma więcej kerneli w systemie oraz memtest, ale tę pomińmy). Wybór którejkolwiek, przy zainstalowanym jakimkolwiek środowisku graficznym, które uruchamiane jest automatycznie powoduje, że system przechodzi bezpośrednio do podniesienia Xów. Dopóki coś nie podzieje się złego z systemem graficznym (wadliwe sterowniki, wadliwa wersja Xów, cokolwie), rozwiązanie takie nie wymaga żadnej ingerencji.
Zawsze coś może pójść jednak nie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.
Oczywiście istnieje możliwość wejścia do systemu dzięki poleceniu chroot. Tu jednak musimy mieć jakąś dystrybucję typu livecd, która nam to umożliwi. Nie zawsze to jest konieczne i nie zawsze pod ręką jest taka dystrybucja. Być może niektórym z Was znane jest rozwiązanie, które dostępne jest w niektórych innych systemach, że oprócz możliwości uruchomienia systemu bezpośrednio z Xami i środowiskiem graficznym, możliwe jest dokonanie wyboru pozycji "recovery", która po wczytaniu kernela daje możliwość uruchomienia linuksa w trybie tekstowym z uprawnieniami roota.
Można sobie taką pozycję wygenerować również w naszych systemach.
# nano /etc/default/grubTeraz we wczytanym pliku odnajdujemy pozycję;
GRUB_DISABLE_RECOVERY=truei zmieniamy ją na;
GRUB_DISABLE_RECOVERY=falseTeraz jeszcze generujemy nowy GRUB;
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfglub jeśli ktoś używa (w Manjaro jest zainstalowane domyślnie);
# update-grubOd tej pory pojawi się dodatkowa opcja wyboru w GRUB.
UWAGA; Opcja daje możliwość ingerencji w system na prawach roota, zatem jeśli ktoś nie wie co czyni, jak i dlaczego powinien się powstrzymać od jakichkolwiek zmian.