Arch-Like - nietypowy blog, nietypowe forum.

Poradniki => Podstawy => Wątek zaczęty przez: pavbaranov w Czerwiec 02, 2015, 17:44:07

Tytuł: Ładne czcionki (Infinality)
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Czerwiec 02, 2015, 17:44:07
Wprawdzie u nas takich głosów nie czytałem, jednak sporo jest narzekania na jakość czcionek w linuksie. Proste rozwiązanie - instalacja czcionek z patchami Infinality (http://www.infinality.net/blog/ (http://www.infinality.net/blog/)). Ograniczę się wyłącznie do prostej instalacji z repozytorium.

1. Dodajemy repozytorium [infinality-bundle].
Do pliku /etc/pacman.conf dopisujemy:
[infinality-bundle]
Server = http://bohoomil.com/repo/$arch
2. Dodajemy klucze do paczek z tego repozytorium:
# pacman-key -r 962DDE58 && pacman-key --lsign-key 962DDE583. Instalujemy paczkę z poprawionymi czcionkami.
Po zaktualizowaniu bazy pacmana: # pacman -Syu mamy do wyboru 3 opcje:
a) freetype2-infinality-ultimate - która oferuje freetype2 zbudowane z patchami Infinality (i kilkoma innymi),
b) fontconfig-infinality-ultimate - oferuje fontconfig zoptymalizowany do współpracy z freetype2-infinality-ultimate (zostanie zainstalowana jako zależność), oferując również dodatkowe czcionki i kilka plików konfiguracyjnych dla nich; paczka oferuje również fonty MS,
c) cairo-infinality-ultimate - cairo zbudowane z patchami Ubuntu i dodatkowymi.
Wydaje mi się, że optymalnym rozwiązaniem jest instalacja drugiej z paczek (dla systemów opartych o Qt) lub trzeciej (dla systemów opartych o Gtk, ale nie jest to konieczne).
# pacman -S <nazwa_paczki_z_powyższej_listy>Podczas instalacji otrzymamy informację o tym, że system chce zastąpić zainstalowane wcześniej pakiety - akceptujemy proponowane rozwiązanie, czyli godzimy się na zmianę paczek.
4. Dodatkowe paczki w repozytorium
Możemy pokusić się również o doinstalowanie dodatkowych paczek dostępnych w repozytorium, takich jak poprawiony font Oxygen, czy fonty dla oprogramowania wykorzystującego środowisko java.
5. Informacja dla osób korzystających z 32bitowych programów w systemie 64bitowym
Oprócz powyższego repozytorium, udostępniona jest również jego wersja dla bibliotek multilib. Dodajemy poprzez dodanie do /etc/pacman.conf:
[infinality-bundle-multilib]
Server = http://bohoomil.com/repo/multilib/$arch
Tym razem nie musimy już dodawać kluczy, albowiem wcześniej są one dodane, zatem po aktualizacji bazy pacmana, znów mamy analogiczne 3 paczki do wyboru:
a) lib32-cairo-infinality-ultimate,
b) lib32-fontconfig-infinality-ultimate,
c) lib32-freetype2-infinality-ultimate.
# pacman -S <nazwa_paczki_z_powyższej_listyPodobnie jak poprzednio system będzie chciał podmienić paczki, na co się godzimy.
5. Po instalacji i ewentualnym poprawieniu ustawień resetujemy Xy.
6. Dodatkowe ustawienia.
W zasadzie system winien być gotowy do pracy. Niemniej jednak możliwym jest również jego stuningowanie. W "dużych" środowiskach mamy odpowiednie GUI, które ułatwiają konfigurację. Zasadniczo, winny one odpowiadać temu, co jest widoczne w /etc/X11/xinit/xinitrc.d/infinality-settings, czyli winno to odpowiadać następującym ustawieniom:
Xft.antialias: 1
Xft.autohint: 0
Xft.dpi: 96
Xft.hinting: 1
Xft.hintstyle: hintfull
Xft.lcdfilter: lcddefault
Xft.rgba: rgb
Mając te paczki zainstalowane, zanim zainstalujemy dodatkowe czcionki, warto zobaczyć, czy nie są one dostarczane wraz z Infinality, albowiem będą one lepszej jakości.

Na podstawie oraz więcej w: https://wiki.archlinux.org/index.php/Infinality (https://wiki.archlinux.org/index.php/Infinality)