Arch-Like - nietypowy blog, nietypowe forum.

Poradniki => Tips & Tricks => Wątek zaczęty przez: pavbaranov w Grudzień 12, 2014, 14:13:44

Tytuł: Alternatywy programów
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 12, 2014, 14:13:44
Niestety wątek z openlinux nie jest już dostępny, a wydaje mi się, że był przydatny. Proponuję zatem odtworzenie go.

1. Program do fakturowania qfaktury
Niedawno pojawiło się pytanie/twierdzenie, że dla tego programu nie ma w zasadzie alternatywy. Nie mówię tu o "wielkich" programach, do zarządzania firmą, które wyposażone są również w moduły fakturujące. Prosty program, w którym można napisać i zaewidencjować fakturę. Oprócz qfaktury znalazłem jeszcze (py) Faktury VAT: http://sourceforge.net/projects/pyfaktury/ (http://sourceforge.net/projects/pyfaktury/) i PyFaktura: http://sourceforge.net/projects/pyfaktura/ (http://sourceforge.net/projects/pyfaktura/) Oba programy są młodsze od qfaktury i są w dalszym ciągu rozwijane. Zobaczę, może zrobię i udostępnię PKGBUILDy.

EDIT:
Niestety, jak na razie nie potrafię ich zmusić do "normalnej" pracy (a w zasadzie jakiejkolwiek). Zobaczymy w wolnej chwili.
Tytuł: Odp: Alternatywy programów
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2015, 15:13:58
2. Alternatywa dla przeglądania wtyczek flashplayer.
Rozwiązań jest kilka:
a) pierwsza, to nie tyle alternatywa, co informacja: przeglądarki korzystające z NPAPI wykorzystują flashplayera, z PPAPI korzystają z pepperflasha; pierwsze to (z najpopularniejszych) Firefox, wszystkie korzystające z qtwebkita (czyli np. Rekonq, QupZilla, Konqueror), Opera-Legacy (czyli do wersji 12.x), drugie - Chrome/Chromium i Opera w wersji 2x.
b) "zamienniki"
- shumway - to wtyczka od Mozilli, która dokonuje niejako konwersji zawartości flash na html5; w AUR dostępne jest firefox-extension-shumway https://aur.archlinux.org/packages/firefox-extension-shumway (https://aur.archlinux.org/packages/firefox-extension-shumway)
- gnash http://www.gnu.org/software/gnash/ (http://www.gnu.org/software/gnash/) - opensource'owy zamiennik flashplugin, ma sporą ale nie 100% kompatybilność. W AUR dostępne są gnash: https://aur.archlinux.org/packages/gnash/ (https://aur.archlinux.org/packages/gnash/), gnash dla KDE4: https://aur.archlinux.org/packages/gnash-kde4/ (https://aur.archlinux.org/packages/gnash-kde4/) oraz wersja rozwojowa: https://aur.archlinux.org/packages/gnash-trunk-git/ (https://aur.archlinux.org/packages/gnash-trunk-git/)
- lightspark http://lightspark.github.com/ (http://lightspark.github.com/) również opensource'owy zamiennik flasha. W AUR: https://aur.archlinux.org/packages/lightspark/ (https://aur.archlinux.org/packages/lightspark/) i wersja rozwojowa: https://aur.archlinux.org/packages/lightspark-git/ (https://aur.archlinux.org/packages/lightspark-git/) oraz browser-plugin-lightspark: https://aur.archlinux.org/packages/browser-plugin-lightspark/ (https://aur.archlinux.org/packages/browser-plugin-lightspark/) ta wersja jest nieco przestarzała i wymaga wprowadzenia korekty do PKGBUILDa
- swfdec - dostępne w kilku wersjach w AUR, np.: https://aur.archlinux.org/packages/swfdec/ (https://aur.archlinux.org/packages/swfdec/)
- youtube-html5 - również wtyczka Mozilli pozwalająca w FF odtwarzać filmy z YT w html5: https://aur.archlinux.org/packages/firefox-extension-youtube-all-html5/ (https://aur.archlinux.org/packages/firefox-extension-youtube-all-html5/) i zbliżone https://aur.archlinux.org/packages/firefox-extension-youtube-html5/ (https://aur.archlinux.org/packages/firefox-extension-youtube-html5/)
c) właściwe alternatywy, czyli oglądamy filmy flash inaczej.
Poniżej lista aplikacji, która stanowi swoisty melanż aplikacji multimedialnej z przeglądarką internetową, wyspecjalizowaną wyłącznie do przeglądania witryn udostępniających filmy.
- minitube klient YouTube oparty o Qt dostępny w repozytorium community (Arch)
- universal-streamer - https://aur.archlinux.org/packages/universal-streamer/ (https://aur.archlinux.org/packages/universal-streamer/) - najlepiej zobaczcie sami na obrazek w podanym linku
- smtube - część SMPlayera - dostępny w repozytoriach, pozwalający przeglądać zawartość YT
- qmplay2 - https://aur.archlinux.org/packages/qmplay2/ (https://aur.archlinux.org/packages/qmplay2/) odtwarzacz multimedialny, umożliwiający przeglądanie filmów z YT; link podany do wersji opartej o Qt4, na POLAUR wersja budowana w oparciu o Qt5 http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,130.0.html (http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,130.0.html)
- gtk-youtube-viewer - aplikacja jw. tylko oparta o Gtk2 (czyli dla MATE, XFCE4, OpenBox): https://aur.archlinux.org/packages/gtk-youtube-viewer/ (https://aur.archlinux.org/packages/gtk-youtube-viewer/)
I inne :)
d) można jeszcze inaczej, czyli ściągamy filmik i odtwarzamy w przeglądarce obsługującej flv/mp4 (najczęściej to będą te formaty, niekiedy m4a).
- youtube-dl - dostępne w repozytorium narzędzie konsolowe
- 4KVideoDownloader - oparte o Qt5: https://aur.archlinux.org/packages/4kvideodownloader/ (https://aur.archlinux.org/packages/4kvideodownloader/)
I inne :)
e) jeszcze inaczej - po "kliknięciu w filmik" odtwarzany jest np. w mplayer
- ytmp - https://aur.archlinux.org/packages/ytmp/ (https://aur.archlinux.org/packages/ytmp/)
W ten sposób można też ustawić przeglądanie filmów z YT (zresztą nie tylko) w mplayer, czy vlc, ale to temat na poradnik, a nie info o alternatywach.