Arch-Like - nietypowy blog, nietypowe forum.

Poradniki => Software => Wątek zaczęty przez: pavbaranov w Maj 16, 2015, 16:50:04

Tytuł: Jak sobie radzić z nadmiernym zużyciem RAM/CPU przez akonadi/baloo
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Maj 16, 2015, 16:50:04
Tym razem nie będzie jednego rozwiązania. Będzie sposób na rozwiązanie, który musicie sobie dostosować do własnych potrzeb.
Często, kiedy podglądniemy w jakimś monitorze zużycie RAM lub CPU przez akonadi lub baloo, możemy się za głowę chwycić. O co chodzi? Bardzo często przyczyną jest próba indeksowania danych z katalogu, którego nie ma. Ci którzy przeszli z KDE4 na Plasma 5 będą to mieć na porządku dziennym.
No to zaczynamy.
Sprawdzamy sobie co nam i ile zużywa RAM i CPU. W KDE4/Plasma 5 najprościej jest dostać się do monitora systemowego. Jeśli nie mamy włączonego jakiegoś plazmoidu, to wciskamy <CTRL+ESC> (jeśli ktoś to sobie zmienił, to niech sobie przypomni na co). Teraz sprawdzamy zużycie RAM/CPU filtrując wynik. Proste - trzeba zaznaczyć odpowiednią kolumnę.
Jeśli widzimy jakieś nienaturalne zużycie CPU i/lub RAM (typu 40-50% CPU, czy >=200MB RAM), to oznacza, że system (akonadi/baloo) mamy niewłaściwie skonfigurowane. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest próba indeksowania w katalogu, który nie istnieje.
Sprawdzamy.
Zaczynamy od akonadi. Z menu wybieramy Konsola Akonadi i próbujemy dociec co jest nie tak. "Nie tak" jest wszędzie tam, gdzie pojawia się nam informacja, że akonadi próbuje dobrać się do jakiegoś katalogu, ale "lokalizacja nie istnieje". Tworzymy zatem w dowolny sposób katalog, który pragnie nam indeksować akonadi i zgadzamy się później na utworzenie nowego zasobu. Tę czynność być może będziemy musieli powtórzyć kilka razy z każdym z zasobów oddzielnie.
Przychodzi czas na baloo. Też sprawdzamy co i gdzie indeksuje. Z menu wybieramy "Wyszukiwanie plików" i sprawdzamy czy te, które baloo chce nam indeksować istnieją. Jeśli nie, to albo je wyłączamy, albo w dowolny sposób tworzymy. Potem jeszcze w konsoli wydajemy polecenie: baloo_file_cleaner i oczekujemy, że wszystko przyniesie pozytywne efekty.

EDIT:
Od wersji baloo 5.13.0 nie ma już niestety narzędzia baloo_file_cleaner. Pozostaje mieć albo nadzieję, że deweloperzy baloo wprowadzili jakieś narzędzia, które automatyzują ten proces, albo że ktoś takie narzędzie napisze.