Autor Wątek: Zapychanie się partycji głównej  (Przeczytany 4609 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pavbaranov

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 848
  • Reputacja +25/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: KF5.16+Plasma5.4.95+KDEApps 15.11.80+git na KF5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Radeon free
  • Kernel: 4.3 (BFQ/CK/BLD/UKSM/+optymalizacje)
Zapychanie się partycji głównej
« dnia: Czerwiec 22, 2015, 09:53:00 »
Być może widzieliście komunikat pacmana, że nie może zainstalować programów z powodu braku miejsca. Powodowane jest to brakiem miejsca na partycji systemowej (dokładnie na partycji, gdzie znajdują się katalogi /var/cache/pacman i /tmp; najczęściej będzie to partycja główna). Tworząc partycję główną, wydawało się Wam, że przetrwa lata, a ta kurczy się w tempie ekspresowym. Pomijając inne możliwości, często powodowane jest to sposobem, w jaki pacman instaluje programy. Otóż wbrew pozorom nie jest to instalacja zdalna, ale lokalna. Pacman ściąga na dysk lokalny instalowane pakiety i rozpakowuje je zgodnie z tym, co w takim pakiecie siedzi. Potrafi "przeczyścić" system, ale jedynie z tego co zbędne było mu do zainstalowania/aktualizacji pakietu. Sam zainstalowany pakiet pozostaje w systemie. Aktualizacja jego powoduje, że obok starego pakietu, w pamięci podręcznej pacmana ląduje nowy pakiet. Tym samym można mieć na nośniku lokalnym kilka, nawet kilkanaście różnych wersji tego pakietu, które najczęściej są zbędne. Można dość prosto je usunąć. Zanim jednak napiszę o tym jak tego dokonać, postaram się wytłumaczyć o co chodzi.
Instalowane pakiety są pobierane do katalogu /var/cache/pacman/pkg i nie są z niego automatycznie usuwane po udanej instalacji. Daje to m.in. możliwość zainstalowania paczki z lokalnego dysku np. gdy instalacja się nie powiedzie. Generalnie dobrze jest trzymać w tej pamięci paczki ostatniej instalacji, która działa prawidłowo, bowiem wówczas ich instalacja jest możliwa nawet wówczas, gdy nie będzie możliwe nawiązanie połączenia internetowego.
Jeśli instalacja, a tym bardziej aktualizacja, okazała się udana i w systemie wszystko działa, dość łatwo możecie usunąć zbędne raczej w takiej sytuacji stare wersje pakietów z magazynu tych paczek. Wydajemy polecenie:
# pacman -Scktóre spowoduje usunięcie z katalogu /var/cache/pacman/pkg tych wersji pakietów, których nie ma już w repozytoriach. Innymi słowy, jeśli mamy zainstalowaną paczkę o np. pakiet-1.2.3-7, a instalowaliśmy go od wersji 1.2.3-1 po ową 7, to usuniętych zostanie 6 wersji poprzednich niż aktualna "siódemka".
Nadto polecenie umożliwi nam przeczyszczenie lokalnych baz danych repozytoriów z tych, których nie używamy. Powiedzmy, że z jakichś powodów używaliśmy repozytorium unstable, czy testing, bądź repozytoriów nieoficjalnych. Jeśli obecnie te repozytoria nie są udostępnione systemowi w pliku /etc/pacman.conf, to ich bazy danych zostaną również usunięte z systemu.
Możliwym jest również przeczyszczenie katalogu /var/cache/pacman/pkg "do zera". Po wydaniu poniższej komendy i jej zatwierdzeniu, lokalnie nie będziemy mieć kopii żadnych zainstalowanych pakietów:
# pacman -SccPamiętajmy: nie wykonujmy żadnej z tych komend po świeżej aktualizacji systemu. Po aktualizacji, dla pewności zrestartujmy komputer, sprawdźmy czy wszystko działa, a dopiero wówczas przeczyśćmy cache pacmana.

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
cocacolacompany magicalespackluporum xsurvival telenovelas yelnet