Autor Wątek: Instalacja Plasma5  (Przeczytany 2507 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pavbaranov

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 848
  • Reputacja +25/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: KF5.16+Plasma5.4.95+KDEApps 15.11.80+git na KF5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Radeon free
  • Kernel: 4.3 (BFQ/CK/BLD/UKSM/+optymalizacje)
Instalacja Plasma5
« dnia: Styczeń 02, 2015, 13:04:28 »
Powoli, bo powoli, ale na komputery trafia następca KDE4, co do którego nawet problemem jest stwierdzenie jak się to środowisko nazywa. Składa się z 3 części (choć i to jest nieco zagmatwane). To, co stanowi środowisko graficzne nazywane jest Plasma 5. Tak samo środowisko, jak i aplikacje jego budowane są z użyciem KDE Frameworks 5. Niemniej jednak same Szkielety (jak po polsku nazywane jest KF) zawiera w sobie również pewne aplikacje. Trzeci element do KDE Applications, które obecnie noszą numer 14.12. Z tymi ostatnimi jest jeszcze więcej zamieszania, albowiem większość aplikacji udostępnionych jako KDE Applications 14.12 nie zostało zbudowanych w oparciu o KF5 i stanowią one zwykłe poprawki do aplikacji środowiska KDE4. Lista aplikacji opartych o KF5, udostępnionych w ramach KDE Applications 14.12 dostępna jest tutaj: https://www.kde.org/announcements/announce-applications-14.12.0.php W Archu dostępne są jedynie KF5, KF5-Aids (dodatki) oraz Plasma 5. Do tej pory nie są oficjalnie dostępne aplikacje KDE w wersji 14.12 i to nawet dla tych aplikacji, które wprowadziły jedynie poprawki do KDE4. Istnieje udostępnione przez arojasa, obecnie odpowiadającego za dużą część KDE w Archu, repozytorium kde-beta, w którym znajdziecie paczki z tego wydania Aplikacji w wersjach "przedostatecznych" (najczęściej RC).
Wprawdzie w ramach "nowego" KDE udostępniona została paczka KWayland, która odpowiada za pracę Plasmy 5 w Waylandzie, jednakże ewentualnie o przejściu na Waylanda z Xów będziemy mogli pomyśleć gdzieś w drugiej połowie bieżącego roku. I to najwcześniej.

W części pierwszej zajmę się wyłącznie instalacją Plasma 5 na "czystym" systemie.

1. Po zainstalowaniu systemu bazowego oraz Xów instalujemy środowisko.
pacman -S plasma-nextWybierze to całą grupę plasma-next, z której albo instalujemy "wszystko jak leci", albo jedynie te elementy (polecam), które są Wam konieczne.
To polecenie powinno zainstalować też niezbędne części szkieletów (czyli KF5 i KF5-Aids). Osobiście polecam je mimo wszystko zainstalować w systemie.

Poradniki pochodzące z połowy ubiegłego roku polecają wykonanie różnych zmian, które najczęściej poznacie po tym, że każą wpisać gdzieś EXPORT bądź odnoszą się do czegoś w katalogu /opt - nie stosujemy tych porad, są one już nieaktualne.

2. Przeglądamy w dowolny sposób (jak zwykle polecam pkgbrowser, bo najwygodniej) grupy: kf5, kf5-aids i plasma-next i doinstalowujemy te paczki, z których będziemy korzystać.

3. Spolszczenie jest dokonane w jakichś 90% (tak na oko) i dostępne jest obecnie w jednej zbiorczej paczce o nazwie ki18n (grupa kf5), którą instalujemy jeśli chcemy mieć spolszczone środowisko. Po zainstalowaniu:
Ustawienia systemowe -> Ustawienia regionalne -> Tłumaczenia
i przesuwamy z lewego okna (Dostępne języki) do prawego (Preferowane języki) tłumaczenie języka polskiego (Polski). Po zaakceptowaniu zmian, odniosą one skutek w całym systemie dopiero po przelogowaniu.

4. Jeśli chcemy korzystać tych aplikacji, które są dostępne w KDE Applications 14.12 to - raczej (o tym za chwilę) - dodajemy repozytorium arojasa, o którym wspomniałem:
[kde-beta]
SigLevel = Never
Server = http://kde-beta.wirephire.com/repo/
Server = http://arojas.hol.es/repos/kde-beta/
(zawartość obu serwerów jest taka sama, możemy stosować oba /wówczas pacman będzie "widział podwójnie" :)/ albo jeden z nich), aniżeli stosujemy skrypty udostępnione w ramach AUR do ich zbudowania (najczęściej mają one nazwę program-frameworks-git), albowiem najczęściej są to wersje git, które wymagają KF5-git, które budują ze źródeł. Dużo zabawy i niekiedy niestety bez sukcesu.

5. Plasma 5 nie jest już dostarczana z KDM. Domyślnym menedżerem logowania stał się SDDM, którego zainstalujemy:
# pacman -S sddma następnie uruchomimy:
# systemctl enable -f sddmW Plasma 5 możemy również pokusić się o instalację wtyczki do KCM.
yaourt -S sddm-kcmbądź nawet lepiej
yaourt -S sddm-kcm-gitWięcej o SDDM: https://wiki.archlinux.org/index.php/SDDM

W zasadzie te informacje winny pomóc w zainstalowaniu środowiska. Krótkie tipsy znajdziecie tutaj: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,169.msg598.html#new i będzie to dział aktualizowany na bieżąco.

W przypadku jakichś "zapotrzebowań" na wyjaśnienie czegoś, proszę o ich umieszczanie tutaj: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,172.0.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2015, 17:06:44 wysłana przez pavbaranov »

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
strefagier oceana we-love-horse wodaproszki sithowie