Autor Wątek: Manjaro 0.9.0-pre5  (Przeczytany 2873 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Arristo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja +0/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: Plasma5 5.3.2, KDE Frameworks 5.11.0-2 oraz najnowsze KDE Apps 15.04.3
  • Distro: Manjaro
  • GPU: Nvidia non-free
  • Kernel: Linux41 4.1.3.2 -Manjaro
Manjaro 0.9.0-pre5
« dnia: Maj 21, 2015, 13:04:52 »
Piszę, bo może to kogoś zainteresuje:

Zastanawiałem się, dlaczego Manjaro 0.9.0-pre5 jest traktowany przez developerów tak "po macoszemu" i od 22.03 br. nic się z nim nie dzieje.
Wobec powyższego byłem zaskoczony faktem, iż jest on już na paczkach z repo stable.
Instalując 0.8.13 czy 0.9.0 otrzymujemy w zasadzie ten sam system, z tym tylko wyjątkiem, że w 0.9.0 nie mogę uruchomić swojej ulubionej opcji "pokaz slajdów" jeśli chodzi o tło pulpitu, bo za każdym razem plasma ulega jakiejś awarii i trzeba ją włączać ponownie. Tego w 0.8.13 nie było, ale to w zasadzie drobiazg i cały system działa prawidłowo.
Dell Latitude E6500

pavbaranov

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 848
  • Reputacja +25/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: KF5.16+Plasma5.4.95+KDEApps 15.11.80+git na KF5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Radeon free
  • Kernel: 4.3 (BFQ/CK/BLD/UKSM/+optymalizacje)
Odp: Manjaro 0.9.0-pre5
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 21, 2015, 21:43:35 »
Chwila...
1. Coś takiego jak Manjaro 0.x.y. nie jest częścią paczek w jakimkolwiek repozytorium, a kolejnym wydaniem tej dystrybucji.
2. Nie istnieje stabilna wersja dystrybucji Manjaro 0.8.13, nie mówiąc o 0.9.0. Wersja 0.8.13 od 17.05.2015 jest wydaniem kandydującym. Wersji 0.9.0 jeszcze nie ma i nie będzie do czasu uzyskania przez nowy instalator (Calamares) satysfakcjonującego stanu. Obie wersje (tj. obrazy instalacyjne) dostępne są w testbuilds.
Fakt, że 0.8.13rc1 zostało zbudowane z wykorzystaniem paczek dostępnych w stabilnym repozytorium.
Nie bardzo wiem zatem co instalujesz.
Raz jeszcze powtarzam: to jest rolling, tu po instalacji system jedynie się aktualizuje od czasu do czasu. Ogłaszane przez Phila wersje, podobnie jak comiesięczne obrazy ISO w Archu mają znaczenie wyłącznie dla osób po raz pierwszy instalujących system.

Arristo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja +0/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: Plasma5 5.3.2, KDE Frameworks 5.11.0-2 oraz najnowsze KDE Apps 15.04.3
  • Distro: Manjaro
  • GPU: Nvidia non-free
  • Kernel: Linux41 4.1.3.2 -Manjaro
Odp: Manjaro 0.9.0-pre5
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2015, 00:03:15 »
Właśnie nowy instalator (Calamares) pięknie mi zainstalował system na lapku 8) i to co zainstalowałem działa ;)
praktycznie nie różni się od 0.8.13, więc "dev or not dev that is the question, but not for me " ;D

Raz jeszcze powtarzam: to jest rolling, tu po instalacji system jedynie się aktualizuje od czasu do czasu. Ogłaszane przez Phila wersje, podobnie jak comiesięczne obrazy ISO w Archu mają znaczenie wyłącznie dla osób po raz pierwszy instalujących system.

Nie kwestionuję tego co piszesz, ale Manjaro-0.8.12 różni się od 0.8.13, a tym samym od 0.9.0. Te dwie ostatnie wersje, to plasma, a 0.8.12 pomimo aktualizacji rolling-owej nie zmienia się w żaden widoczny sposób. Może jak wyjdzie 0.8.13, to kdm zamieni się w sddm... i stanie się plasma ;)

Nie pisz posta pod postem bez wyraźnej potrzeby. Tutaj taka nie zachodzi.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2015, 10:39:06 wysłana przez sir_lucjan »
Dell Latitude E6500

pavbaranov

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 848
  • Reputacja +25/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: KF5.16+Plasma5.4.95+KDEApps 15.11.80+git na KF5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Radeon free
  • Kernel: 4.3 (BFQ/CK/BLD/UKSM/+optymalizacje)
Odp: Manjaro 0.9.0-pre5
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2015, 10:47:23 »
Wojtek, cóż całe zamieszanie związane jest z nakładaniem się 2-3 rzeczy.
Manjaro "numerkuje" swoje wydania na wzór znany z dystrybucji "wydawniczych" (nic nowego, robi tak też np. Sabayon).
Ten sam "numerek" jest również stosowany na oznaczenie dwu rzeczy jednocześnie: obrazu instalacyjnego oraz zbiorczej poprawki, która co jakiś czas się pojawia.
Niemniej jednak, pomijając niektóre bardzo wczesne wydania deweloperskie, kiedy już ukazuje się jakieś "wydanie", to jest ono oparte o oprogramowanie, które znajduje się w repozytoriach. Innymi słowy, obecnie w Manjaro, na podstawie znajdujących się tam paczek, możesz sobie stworzyć zarówno wersję z KDE4 jak i Plasmą 5 (także innymi DE, które tam są). Zbiorcze aktualizacje powodują aktualizowanie tego, co używasz. Jeśli zatem używasz KDE4, to aktualizacja nie tylko zaktualizuje Ci wyłącznie to środowisko, ale co najmniej do czasu, kiedy będzie ono w danej dystrybucji wspierane w ogóle nie ma prawa w miejsce KDE4 zainstalować Ci Plasma 5, czy dowolnego innego środowiska. To jest linux i Ty masz tu władzę. Nikt nie ma prawa narzucić Ci zmiany stosowanego przez Ciebie środowiska. To wszak Twój wybór, co chcesz stosować. O "upgrade" 0.8.13 (nie mówię o ISO) jak na razie nic nie wiemy, albowiem takiej wersji jeszcze nie ma. To, że ISO będzie z Plasmą 5 nie oznacza i nie powinno oznaczać, że w momencie, kiedy dokonasz aktualizacji swojego dotychczasowego Manjaro, powiedzmy, że w wersji odpowiadającej 0.8.12 do 0.8.13, to nagle KDE4 zostanie z Twojego systemu odinstalowane, a w jego miejsce zostanie zainstalowana Plasma 5. Szczerze powiedziawszy nie podejrzewam Phila o taką głupotę. Mogłoby to być zasadne wyłącznie wówczas, gdyby z repozytoriów Manjaro zniknęło KDE4. To jest jednakże w najbliższym czasie wykluczone, albowiem bez części jego bibliotek i bez części aplikacji, które ze sobą KDE4 niesie, Plasma 5 nie działa. Nie oczekuj zatem, że nawet jeśli ukaże się 0.9.0 (o ile będzie jeszcze wówczas w repozytoriach KDE4), to "kdm zmieni się w sddm... i stanie się plasma". To w ogóle tak nie działa. Jeśli w ogóle, to o  takim zabiegu będzie można mówić dopiero gdzieś z końcem 2015 i nie wcześniej niż zakończenie wsparcia dla KDE4 przez Manjaro. Bóg jeden jednak raczy wiedzieć jak to będzie wyglądać.
Wracając do aktualizacji w rolling release. Po zainstalowaniu linuksa r-r (dowolnego), nie masz jego wersji X. Jeśli tylko dbasz, a powinieneś, o ten system, to masz jego wersję odpowiadającą stanowi repozytorium z daty aktualizacji. Jeśli ta aktualizacja nastąpiła np. 4 miesiące temu, to masz linuksa sprzed 4 miesięcy, jeśli dzisiaj, to masz aktualny na dzisiaj. W repozytoriach natomiast zawsze są paczki aktualne na dany dzień. Z tych paczek możesz sobie stworzyć to, co chcesz. I taka zasada obowiązuje w Gentoo, w Archu, w Manjaro... Wszędzie, gdzie jest r-r.
Jeśli zatem masz zainstalowane Manjaro z KDE4, to masz takie, a nie inne. Jeśli chcesz mieć inne środowisko - doinstalowujesz je. Jeśli chcesz mieć Plasmę 5, to nie możesz mieć jednocześnie KDE4 (chodzi o jego "plasmę", tam też coś takiego było). I tyle. Przejść możesz w dowolnym momencie. Natomiast nowa instalacja, z nowego nośnika, nowej wersji Manjaro jak tylko się ona ukazuje nie ma w r-r żadnego sensu i jest po prostu błędem.

Arristo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja +0/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: Plasma5 5.3.2, KDE Frameworks 5.11.0-2 oraz najnowsze KDE Apps 15.04.3
  • Distro: Manjaro
  • GPU: Nvidia non-free
  • Kernel: Linux41 4.1.3.2 -Manjaro
Odp: Manjaro 0.9.0-pre5
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2015, 16:21:13 »
Więc popełniłem błąd i lubię je popełniać, bo lubię zmiany  ;)

Zainstalowałem sobie jakiś czas temu Manjaro-0.9.0, żeby zobaczyć jak wygląda i jak działa, potem się go pozbyłem na rzecz wersji stabilnej.
Kiedyś i tak nastanie plasma, więc nie ma po co wracać do KDE4. Środowisko plasma bardzo mi się podoba. Owszem mogłem usunąć KDE4 z Manjaro-0.8.12 i zainstalować plasmę, ale mniej roboty było z instalacją wersji z już wbudowaną plasmą. Teraz będę się rolling releasował  ;D
Dell Latitude E6500

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
sdzpolskirpg redmount dogzer-pbf hodowla-kotuw-pbf magicalespackluporum