Autor Wątek: Natywne okna dialogowe aplikacji opartych na Gtk+ w KDE4  (Przeczytany 1383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pavbaranov

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 848
  • Reputacja +25/-0
  • Architektura: x86_64
  • DE/WM: KF5.16+Plasma5.4.95+KDEApps 15.11.80+git na KF5
  • Distro: Arch Linux
  • GPU: Radeon free
  • Kernel: 4.3 (BFQ/CK/BLD/UKSM/+optymalizacje)
Natywne okna dialogowe aplikacji opartych na Gtk+ w KDE4
« dnia: Październik 29, 2014, 15:03:30 »
Jeśli używacie KDE4 i jednocześnie używacie w nim aplikacji opartych o biblioteki Gtk, to być może razi Was wygląd okien dialogowych tych aplikacji. Można temu zaradzić i spróbować zmusić aplikacje Gtk do wykorzystania okien dialogowych KDE4. Z pomocą przychodzi mała "aplikacja" o nazwie KGtk, która dostępna jest w AUR.

Z uwagi na błąd w nagłówku KIO, zanim przystąpimy do budowy kgtk, musimy dokonać edycji jednego pliku. W jakimkolwiek edytorze tekstu (np. nano), uruchomionym z uprawnieniami roota, edytujemy plik: /usr/include/kio/global.h i znajdującą się w nim linię:
#include <QFile>  // for QFile::Permissionszmieniamy na:
#include <QtCore/QFile>   // for QFile::Permissionsi zapisujemy.

Następnie budujemy i instalujemy już program kgtk:
yaourt -S kgtklub
yaourt -G kgtk
cd kgtk
makepkg -sic

Po instalacji programu możemy spróbować zmusić aplikacje Gtk do pracy z oknami dialogowymi KDE4. Mamy kilka możliwych sposobów:

1. Wywołanie programu Gtk z użyciem kgtk z linii poleceń:
kgtk-wrapper nazwa_pliku_wykonywalnego_programunp.:
kgtk-wrapper gimp
2. Z uwagi na to, że program Gtk zwykle będzie wywoływany za pośrednictwem menu, a nie polecenia konsolowego, możemy również spróbować dokonać edycji pliku nazwa_programu.desktop, który znajdziemy w katalogu: /usr/share/applications
W pliku tym (edytor tekstu i uprawnienia root) zmieniamy linię:
Exec=nazwa_programu_wykonywalnegopoprzedzając "nazwa_programu" dopisując: kgtk-wrapper, czyli np. w miejsce:
Exec=firefox %uwpisujemy:
Exec=kgtk-wrapper firefox %u(akurat Firefox jest aplikacją, która może nie zachowywać się stabilnie przy próbie wywołania jej z użyciem kgtk).
Pamiętać przy tym należy, że tak stworzony plik desktop zostanie nadpisany przy okazji instalacji nowej wersji danego programu. Konieczna będzie zatem ponowna jego korekta po aktualizacji.

3. Możemy również spróbować poprzedzić przez kgtk-wrapper stosowny wpis w menu, co wykonamy poprzez PPM na ikonie "K", następnie wybieramy "Edytuj programy" i w odpowiednim, interesującym nas miejscu, dopisujemy w linii poleceń wykonywalnego programu kgtk-wrapper poprzedzając znajdujący się tam wpis.

Uwaga: nie wszystkie aplikacje Gtk łatwo się poddają powyższemu procesowi. W przypadku problemów, należy przywrócić ustawienia pliku *.desktop takiego programu do oryginalnej wersji.

EDIT:
UWAGA: Obecnie (tj. gdy ktoś ma pacman w wersji >=4.2) paczka z AUR nie zbuduje się. Dzięki sir_lucjanowi możemy jednak dalej nią się cieszyć: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,161.0.html

« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2014, 17:16:46 wysłana przez pavbaranov »

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
xsurvival sm19 pytamy wojownicy-nocy pisanepioremanila